اقدامات پیشگیرانه از ویروس کرونا در شرکت های مسافربری

به گزارش مجله گیتی رو، بیماری کرونا این روزها به یک تراژدی غم انگیز تبدیل شده، کرونا مهمان ناخوانده ای بود که صدها میلیون نفر را در سراسر دنیا مشغول به خود نموده است. شناسایی راههای انتقال عامل ایجادکننده بیماری نقش مهمی در کنترل آن دارد. با رعایت موارد امنیتی می توانیم از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنیم.

اقدامات پیشگیرانه از ویروس کرونا در شرکت های مسافربری

به منظور جلوگیری از شیوع و گسترش ویروس کرونا (کووید 19) در سطح کشور، اقدامات پیشگیرانه بسیاری با هماهنگی سازمان های مرتبط اجرا شده است. در صنف حمل و نقل نیز اقدامات متعددی به همین منظور اجرا شده است که در ادامه این مطلب به بیان آن می پردازیم.

سفرهای غیرضروری ممنوع!

در این ایام تا آنجایی که امکان دارید در خانه بمانید و از سفر های غیر ضروری خود داری نمایید. ولی چنانچه مجبور به سفر در این ایام هستید بایستی کلیه توصیه های بهداشتی زیر را رعایت کنید:

· بلیط اتوبوس خود را به صورت اینترنتی از سایت های فروش بلیط مانند بازارگاه بخرید.

· اگر اتوبوس خلوت است و تعداد مسافران کم است با هماهنگی راننده اتوبوس سعی کنید با افراد کناری تان فاصله یک و نیم متری را رعایت کنید خصوصا با افرادی که نشانه های بیماری مانند تب، سرفه و عطسه را دارند.

· همراه خودتان تغذیه مناسب داشته باشید و حتی الامکان از غذاهای بین راهی نخورید و با مصرف میوه و سبزیجات تازه سیستم ایمنی بدن خود را تقویت نمایید.

· استفاده از ماسک برای محیط های بسته مانند اتوبوس بسیار ضروری است. در طول سفر از ماسک بهره ببرید و در صورت امکان هر چند ساعت یک بار ان را تعویض نمایید.

· دست های خود را مرتب با آب و صابون بشویید ولی از آنجاییکه در طی سفر های طولانی امکان پذیر نیست ضروری است که ژل ضد عفونی کننده دست و یا محلول ضد عفونی کننده دست همراه داشته باشید تا مرتب دستها را با آن ضد عفونی کنید.

· در طول سفر خود از دستکش یک بار مصرف بهره ببرید و دستکش های خود را مرتب عوض کنید. اگر از دستکش استفاده نمی کنید هنگام کار با مانیتور اتوبوس و یا دریافت دسته های سوار و پیاده شدن از دست مخالف خود بهره ببرید به این معنی که اگر راست دست هستید از دست چپ خود و اگر چپ دست هستید از دست راست خود بهره ببرید. چرا که شما معمولا دست مخالفتان را به صورتتان نمی زنید.

· اگر قصد تعویض دستکش و ماسک خود را دارید ماسک و دستکش های قبلی را داخل یک کیسه پلاستیکی بگذارید و در کیسه را ببندید و در داخل سطل بیندازید.

· هنگام عطسه و سرفه، دهان و بینی خود را با دستمال کاغذی بپوشانید و دستمال را در سطل زباله کنار جایگاه خود بیندازید.

· از دست زدن به چشم، بینی یا دهان خود خودداری کنید.

اقدامات پیشگیرانه در شرکت های مسافربری برای جلوگیری از شیوع کرونا

شرکت های مسافربری برای پیشگیری و مبارزه با بیماری کرونا وظایف خود را با رعایت سیاست ها و رویکردهای ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا ادامه می دهند. از جمله اقدامات شرکت ها به توضیح زیر است:

· شرکت های مسافربری در این ایام تعداد پرسنل خود را که به صورت حضوری در محل ترمینال برای فروش بلیط حضور دارند را کاهش دادند و فروش بلیط به صورت اینترنتی از سایت های فروش بلیط آنلاین مانند بازارگاه و پایانه ها انجام می گردد.

· کلیه درها، دستگیره ها، جایگاه ها با دستمال تمیز و ضد عفونی شده است.

· در کلیه اتوبوس ها ظرف های حاوی مواد ضد عفونی کننده قرار گرفته است.

· کلیه اتوبوس ها روزانه ضد عفونی می گردد.

· لباس کار کلیه پرسنل در طی روز مرتب ضد عفونی می گردد. بیشتر شرکت های مسافربری به رانندگان ماسک، دستکش و محلول ضد عفونی کننده می دهند.

· امکانات لازم برای شستشوی مرتب دستها و استفاده از ماسک یکبار مصرف در طول شیفت و شستشو و گندزدایی روزانه لباس کار برای پرسنل مسئول نظافت باید فراهم شده است.

· کلیه رانندگان و شرکت های مسافربری موظفند در صورت مواجهه با فرد مشکوک به بیماری او را در فاصله با سایر مسافران بنشانند و کلیه وسایل مجزا داشته باشد.

ضدعفونی کردن پایانه های مسافربری و اتوبوس ها

· پایانه های مسافربری در طول شبانه روز حداقل دو مرتبه ضدعفونی می شوند و اتوبوس های بین شهری نیز بعد از هر سرویس توسط مواد ضدعفونی کننده پاکسازی می شوند.

· در بسیاری از شرکت های مسافربری قبل از سوار شدن مسافران تب آنها توسط تب سنج حرارتی گرفته می گردد و در صورتیکه تب آنها بالای 37 درجه باشد اجازه سوار شده ندارند و یا با فاصله مناسب و رعایت کلیه موارد امنیتی اجازه سفر خواهند داشت.

شیوع ویروس کرونا طی هفته های اخیر روندی صعودی داشته است و متأسفانه همچنان راه چاره درمانی قطعی برای کووید-19 پیدا نشده است. امید است با رعایت مسائل بهداشتی و در خانه ماندن می توانیم هر چه زودتر این دوره را پشت سر بگذاریم.

منبع: همگردی
انتشار: 24 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 996

به "اقدامات پیشگیرانه از ویروس کرونا در شرکت های مسافربری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدامات پیشگیرانه از ویروس کرونا در شرکت های مسافربری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید