افزایش لخته خون در شریان های پای بیماران مبتلا به کووید 19

به گزارش مجله گیتی رو، پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافتند که بروز لخته خون در شریان های پای بیماران مبتلا به کووید- 19 بیش از سایر بیماران پیش می آید و می تواند عوارض منفی بسیاری در پی داشته باشد.

افزایش لخته خون در شریان های پای بیماران مبتلا به کووید 19

به گزارش مجله گیتی رو و به نقل از ایسنا، کووید- 19، با بروز لخته های خون در شریان های پا ارتباط دارد.

بررسی جدید پژوهشگران مرکز پزشکی مونته فیور (Montefiore Medical Center) آمریکا نشان می دهد بیماران مبتلا به کووید- 19 که نشانه هایی مانند کمبود ذخیره خون در آنها دیده می شود، بیش از بیمارانی که به کووید- 19 مبتلا نیستند، در معرض خطر قطع عضو یا مرگ قرار دارند.

ارتباط میان کووید- 19 و وجود لخته های خون در شریان های ریوی، در پژوهش های بسیاری اثبات شده است اما اطلاعات کمی در مورد ارتباط میان کروناویروس و ترومبوز شریان های اندام تحتانی وجود دارد.

در چنین شرایطی، لخته های خون در شریان ها به وجود می آیند و مانع از جریان یافتن و رسیدن اکسیژن به اندام تحتانی می شوند.

پژوهشگران طی دوره اوج کووید- 19 در نیویورک، مشاهده کردند که تعداد بیماران مبتلا به ترومبوز شریانی افزایش یافته است. این بیماران، با نشانه هایی مانند سردی، درد و تغییر رنگ در پاهایشان به بیمارستان مراجعه می کردند.

افزایش تکان دهنده آمار چنین بیمارانی، پژوهشگران را بر آن داشت تا ارتباط میان کووید- 19 و ترومبوز شریانی را دقیق تر مورد بررسی قرار دهند.

اینسا گلدمن (Inessa Goldman)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: ما در بررسی های خود دریافتیم که ترومبوز شریانی ناشی از کووید- 19 می تواند پیامدهایی مانند قطع عضو یا مرگ را در پی داشته باشد.

وی افزود: از آنجا که آمار مبتلایان کووید- 19 در سراسر جهان رو به افزایش است، پزشکان باید به ارتباط میان کووید- 19 و بروز ترومبوز شریانی توجه بسیاری داشته باشند. اگر این مشکل به موقع تشخیص داده شود، امکان حفظ اعضای بدن بیمار و پیشگیری از نیاز به قطع عضو فراهم خواهد شد.

این پژوهش، در مجله Radiology به چاپ رسید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1210

به "افزایش لخته خون در شریان های پای بیماران مبتلا به کووید 19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش لخته خون در شریان های پای بیماران مبتلا به کووید 19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید