اعترضات آمریکا، عفو بین الملل 125 مورد تخلفات حقوق بشری ثبت کرد

به گزارش مجله گیتی رو، سازمان عفو بین الملل در گزارشی به توضیح تخلفات گسترده پلیس فدرال آمریکا در 40 ایالت و سرکوب گسترده معترضان به قتل جورج فلوید پرداخت.

اعترضات آمریکا، عفو بین الملل 125 مورد تخلفات حقوق بشری ثبت کرد

به گزارش گروه بین الملل مجله گیتی رو، گزارش جدید عفو بین الملل نشان داد که پلیس آمریکا در واکنش به اعتراضات مردمی به قتل جورج فلوید سیاه پوست آمریکایی، 125 مورد نقض حقوق بشر مرتکب شده است.

به نوشته وبگاه هیل سازمان عفو بین الملل در گزارش منتشر شده در روز سه شنبه گفت این تخلفات در 40 ایالت و در جریان تظاهرات به کشته شدن فلوید در شهر مینیاپولیس اتفاق افتاده است. این سازمان در بررسیهای خود پی برد که نیروهای پلیس فدرال حقوق معترضان در برپایی تجمعات مسالمت آمیز را با استفاده از تجهیزات نظامی از جمله استفاده بیش از حد از باتوم، پرتاب گاز اشک آور،اسپری فلفل و هدف قرار دادن فعالان، روزنامه نگاران، ناظران قانونی و پزشکان نقض نموده اند.

از جمله موارد نقض حقوق بشر میتوان به استفاده از گازهای فلفل و قوطیهای دود برای متفرق کردن معترضان از میدان لافایت در واشنگتن دی سی واستفاده از گاز اشک آور توسط پلیس فیلادلفیا علیه معترضان اشاره نمود.

بر اساس این گزارش، عفو بین الملل از کنگره آمریکا خواسته تا قانون حمایت از معترضان که توسط ایلهان عمر قانونگذار دموکرات آمریکا در ژوئن (خرداد) ارائه شد را تصویب کند.

به موجب این قانون میتوان مامورانی که با استفاده از زور به عمد معترضان را میکشند یا زخمی میکنند را تحت پیگرد قانونی قرار داد. سازمان عفو بین الملل همچنین به وزارت دادگستری آمریکا توصیه نموده که دستورالعملهای ملی در خصوص استفاده از گازهای اشک آور و دیگر مواد را برای اطمینان از مطابقت با معیارهای بین المللی تدوین کند.

جاستین مازولا معاون سازمان عفو بین الملل مستقر در آمریکا نیز با تاکید بر تخلفات پلیس آمریکا و عدم انطباق رفتار نیروهای پلیس ایالات متحده با معیارهای جهانی گفت ، تغییر جزئی در نحوه رفتار پلیس به اعتراضات از 6 سال پیش به این سو و متعاقب قتل مایکل بروان در ایالت میسوری انجام شده است.

گزارش سال 2015 عفو بین الملل پس از مرگ مایکل براون نیز نشان داد که هیچ ایالتی در آمریکا از معیارهای لازم برای استفاده از قوه قهریه منطبق با قوانین بین المللی برخوردار نیست و تنها سه ایالت کالیفرنیا، واشنگتن و میسوری تا حدی با این قوانین منطبق شده اند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 6 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1239

به "اعترضات آمریکا، عفو بین الملل 125 مورد تخلفات حقوق بشری ثبت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعترضات آمریکا، عفو بین الملل 125 مورد تخلفات حقوق بشری ثبت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید