اختلالات عصبی پرخوری و کم خوری نتیجه استرس کرونا

به گزارش مجله گیتی رو، تهران (پانا) - استرس شیوع کرونا، بهداشت روان خانواده ها را در معرض خطر قرار داده به گونه ای که به گفته روانشناسان، اختلالات عصبی همچون پرخوری و کم خوری رو به افزایش است.

اختلالات عصبی پرخوری و کم خوری نتیجه استرس کرونا

به گزارش ایرنا، اختلال خوردن یکی از شایع ترین اختلالات روان تنی به شمار می رود که باعث ایجاد مسائل فراوان در سلامت جسمی و عملکرد بهداشت روان افراد می گردد، اختلالی که اگر جدی گرفته نگردد، صدمات جسمی و روانی بسیاری در پی خواهد داشت.

ویروس کرونا در کنار تمام صدمات جسمی که به نیروی انسانی جوامع وارد کرد، منجر به صدمات روحی و روانی در اقشار مختلف جامعه شد، اختلال عصبی بی اشتهایی و پر اشتهایی یکی از صدمات عصبی است که به اقشار مختلف وارد شده است، خانه نشینی و استرس نیز مزید بر علت شده است.

بعضی از افراد در مواقعی که دچار استرس می شوند، ناخودآگاه پر اشتها شده و تمایل زیادی به خوردن غذا پیدا می نمایند در مقابل آن ها افرادی نیز هستند که هیچ میلی به غذا نداشته و دچار کم وزنی می شوند.

اختلالات عصبی خوردن را می توان به سه دسته کلی بی اشتهایی عصبی، پراشتهایی عصبی و اختلال خوردن تقسیم کرد. بسیاری از روانشناسان بر این باورند که این اختلال سیستم ایمنی افراد را ضعیف نموده و مقاومت آن ها در برابر ویروس کرونا کاهش می دهد براین اساس لازم است افراد ضمن رعایت دستورالعمل های بهداشتی سعی نمایند سیستم ایمنی بدن خود را با خوردن غذاهای مقوی افزایش دهند چرا که به گفته متخصصان عفونی، ضعیف بودن سیستم ایمنی و استرس خوراک ویروس کرونا است و این ویروس از این دو عامل تغذیه می نماید.

راه درمان پراشتهایی و کم اشتهایی در روزهای کرونایی

مهدی قاسمی روان درمانگر تحلیلی گفت: فرد یا افرادی که به دلیل استرس ناشی از ابتلای به بیماری کرونا دچار پراشتهایی عصبی شوند در چنین شرایطی به سراغ خوراکی های پرکالری می فرایند که این کار باعث افزایش وزن آن ها خواهد شد. کنترل استرس برای فرد عصبی بویژه در شرایط کرونایی بسیار تاکید شده براین اساس این دسته از افراد باید در مواقع استرس، سبزیجات را جایگزین مواد غذایی پرکالری نمایند.

مهدی قاسمی با تاکید بر اینکه باید توجه داشت در شرایط کرونایی در مصرف هیچ ماده غذایی نباید زیاده روی کرد و بالعکس در چنین شرایطی باید بیشتر به انجام فعالیت های بدنی روی آورد، اضافه نمود: فرد یا افرادی که دچار اختلالات پر اشتهایی و یا بی اشتهایی عصبی هستند برای صرف صبحانه، ناهار و شام باید زمان تعیینی را اختصاص دهند و از خوردن انواع میان وعدها بپرهیزند.

وی گفت: در شرایط کرونایی تقویت سیستم ایمنی بدن لازم و لازم است و برای این منظور رعایت یک رژیم غذایی سالم از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد بود. چنانچه فردی به یکی از شیوه های اختلالات پر اشتهایی، بی اشتهایی یا اختلال خوردن مبتلا است و می خواهد با ویروس کووید 19 مقابله کند، برای فعال کردن سیستم ایمنی بدن باید غذاهایی که سرشار از ویتامین ها و مواد مغذی به خصوص میوه ها و سبزیجات، است را در برنامه غذایی خود بگنجاند.

قاسمی اضافه نمود: فردی که به استرس کرونا مبتلا شده و دارای اختلالات پرخوری یا کم اشتهایی است انجام دورکاری در خانه را در جایی که معمولاً دسترسی به غذا یا تنقلات وجود ندارد یا سخت است، انجام دهد. صرف وعده غذایی خود را در هنگام تماشای آخرین گزارش های خبری و در حالت ایستاده نخورد.

این رواندرمانگر گفت: با توجه به اینکه دوره کرونا، دوره استرس زایی است، فرد مبتلا به اختلالات خوردن با نشستن درجا در طولانی مدت، شرایط را بدتر نکند، چراکه به لحاظ عصبی فکر می نماید بعد از خوردن غذا استرس و اضطراب آن کاهش خواهد یافت در صورتی که در این مرحله و بعد از خوردن غذا، احساس آن بدتر و در واقع فرد بیمار وارد یک چرخه کاملاً معیوب خواهد شد.

قاسمی اضافه نمود: فرد دارای اختلال روانی خوردن، در شرایط کرونایی برای مبارزه با این ویروس باید برای خود هدف تعیینی را تعیین کند، فرد مبتلا مدام با خود تکرار کند، می خواهم سالم باشم و بتوانم بر کرونا پیروز شوم. این دسته افراد در چنین شرایطی باید حتی الامکان ورزش آنلاین انجام دهند یا پیاده روی نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1480

به "اختلالات عصبی پرخوری و کم خوری نتیجه استرس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختلالات عصبی پرخوری و کم خوری نتیجه استرس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید