ابطال دستورالعمل اجرایی نحوه انتخاب و انتصاب مدیران حرفه ای

به گزارش مجله گیتی رو، تهران (پانا) - اصلاحیه دستورالعمل اجرایی نحوه انتخاب و انتصاب مدیران حرفه ای با رأی هیات عمومی دیوان عدالت اداری باطل شد.

ابطال دستورالعمل اجرایی نحوه انتخاب و انتصاب مدیران حرفه ای

به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، شورای عالی اداری در یکصد و هفتاد و نهمین جلسه در 27 تیر 1396 بنا به پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور، دستورالعمل اجرایی نحوه انتخاب و انتصاب مدیران حرفه ای، موضوع تصویب نامه شماره 579095 در تاریخ یکم تیر 1395 شورا را اصلاح نموده و امتیازاتی را برای اقشاری خاص در این مورد قائل شده بود که با شکایت شاکی، هیات عمومی دیوان عدالت اداری به بحث و آنالیز در این مورد پرداخت و با اکثریت آراء به موجب ضرورت برطرف تبعیض، رعایت شایسته سالاری و نیز ایجاد فضای رقابتی در انتخاب و انتصاب مدیران و همچنین بمنظور رعایت قانون، این اصلاحیه را ابطال کرد.

بر اساس این گزارش، قانون مدیریت خدمات کشوری برای انتخاب و انتصاب مدیران شرایط مشخصی را قائل شده که عبارتند از شایستگی و ارتقای شغلی در فضای رقابتی؛ بنابراین اگر مرجعی علاوه بر این شرایط امتیاز خاص دیگری را برای قشری از کارکنان دولت بمنظور انتخاب و انتصاب به سمت های مدیریتی قائل گردد، متضمن ایجاد تبعیض و نیز خروج از چارچوب های قانونی بوده و بر اساس قانون آیین دادرسی و تشکیلات دیوان عدالت اداری، شرایط مصوب خارج از چارچوب قانونی، از سوی هیات عمومی دیوان قابل ابطال خواهد بود.

مستندات قانونی هیات عمومی در این زمینه از این قرار است:

ماده 53 قانون مدیریت خدمات کشوری مقرر داشته: انتصاب و ارتقاء شغلی کارمندان باید با رعایت شرایط تحصیلی و تجربی لازم و پس از احراز شایستگی و عملکرد پیروز در مشاغل قبلی آنان صورت گیرد.

تبصره 3 ماده 54 مقرر داشته: دستگاه های اجرائی موظفند امکان ارتقای جهت شغلی را با توجه به امتیازات مربوطه در فضای رقابتی برای کلیه کارمندان فراهم کند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 آذر 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1394

به "ابطال دستورالعمل اجرایی نحوه انتخاب و انتصاب مدیران حرفه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابطال دستورالعمل اجرایی نحوه انتخاب و انتصاب مدیران حرفه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید