ابتلای شدیدتر به کرونا در مصرف کننده سیگار الکترونیکی

به گزارش مجله گیتی رو، سیگاری ها کمتر از غیرسیگاری ها به کرونا مبتلا می شوند، رد می نماید. نویسنده اصلی گزارش این تحقیق، شیوانی ماتور گایا می گوید: نوجوانان و جوانان باید بدانند کسی که سیگار الکترونیکی می کشد، ریسک ابتلایش به کووید 19 صراحتا بیشتر است.

ابتلای شدیدتر به کرونا در مصرف کننده سیگار الکترونیکی

سیگار الکترونیکی طوری به ریه جوان ها حمله می نماید که این افراد بسیار بیشتر از غیرسیگاری های به کووید 19 مبتلا می شوند. این را محققان مدرسه پزشکی استانفورد ثابت نموده اند. نوجوانان و جوانانی که به طور مرتب سیگار الکترونیکی مصرف می نمایند به طور محسوسی بیشتر و شدیدتر از سایرین به بیماری کووید 19 مبتلا می شوند.

این نتیجه ابتدا تنها با مقایسه آمار توسط تیمی از پزشکان به ریاست پروفسور بیماری های بچه ها، هالپرن فلشر در مدرسه پزشکی استانفورد به دست آمد. نتیجه تحقیقات بعدی روز 11 اوت در مجله تخصصی ژورنال سلامتی ادولسنت منتشر شد.

این تحقیق نشان می دهد در میان کسانی که تست کرونای آن ها مثبت بوده، مصرف نمایندگان سیگار االکترونیکی پنج برابر بیشتر از سایر افراد هستند.

این البته بدان معنا نیست که ریسک آلودگی برای مصرف نمایندگان سیگار الکترونیکی بالاتر از سایر افراد است بلکه نشان می دهد کسانی که به ویروس سارس-کوو2 آلوده شده اند و هم زمان سیگار الکترونیکی می کشند پنج برابر بیشتر از سایر افراد آلوده نشانه های بیماری کووید 19 را دارند؛ نشانه هایی مانند سرفه، تب، خستگی و مسائل تنفسی.

ریه هایی که از قبل آسیب دیده اند

برای کسانی که در یک ماه پیش از آزمایش کرونا، سیگار معمولی و یا سیگار الکترونیکی مصرف نموده باشند، ریسک بیماری 6.8 درصد بالاتر است. این تحقیق نمی تواند آمار قابل اعتمادی برای کسانی که در این مددت فقط سیگار معمولی کشیده اند ارائه دهد چرا که تقریبا همه سیگاری ها سیگار الکترونیکی هم مصرف می نمایند.

داده های این پژوهش، نظریه ای را که پیشتر منتشر شده بود و می گفت: سیگاری ها کمتر از غیرسیگاری ها به کرونا مبتلا می شوند، رد می نماید. نویسنده اصلی گزارش این تحقیق، شیوانی ماتور گایا می گوید: نوجوانان و جوانان باید بدانند کسی که سیگار الکترونیکی می کشد، ریسک ابتلایش به کووید 19 صراحتا بیشتر است.

او نسبت به امنیت دروغین به جوانان هشدار داده و می گوید: خیلی ها فکر می نمایند سن آن ها آنان را از کووید 19 مصون نگه می دارد، اما داده ها نشان می دهند این اصل برای کسانی که سیگار الکترونیکی می کشند مصداق ندارد بلکه ریسک بیماری در این افراد نه فقط بیشتر که بسیار بیشتر می گردد.

اطلاعات چهار هزار و 351 نفر که بین 13 تا 24 سال سن داشتند از سراسر ایالات متحده مورد استفاده محققان این پژوهش قرار گرفته است. تعداد غیرسیگاری ها و سیگاری ها در این تحقیق برابر بوده و به سن و ریشه های قومی افراد شرکت نماینده در این پژوهش نیز توجه شده است.

شرکت نمایندگان مورد این پرسش قرار گرفتند که آیا نشانه های بیماری کووید 19 را دارند یا نه، آیا تست کرونا داده اند و اگر داده اند آیا نتیجه آن مثبت بوده یا نه.

هالپرن فلشر، پزشک متخصص بچه ها و سرپرست تیم تحقیقاتی می گوید نمی خواهد با این پژوهش تنها به جوانان و نوجوانانی که سیگار االکترونیکی می کشند هشدار دهد بلکه او مقامات بهداشتی را نیز مورد خطاب قرار داده است: حالا زمان آن رسیده که ادارات مربوطه در سطح فدرال عجله نموده و این کالا را قانونمند نمایند.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید
انتشار: 12 مهر 1399 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1251

به "ابتلای شدیدتر به کرونا در مصرف کننده سیگار الکترونیکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابتلای شدیدتر به کرونا در مصرف کننده سیگار الکترونیکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید