آیا واکسن کرونا بر عادت ماهانه زنان اثر می گذارد؟

به گزارش مجله گیتی رو، روزیاتو/ واکسن کرونا عوارض پیش بینی شده ای همانند درد بازو، سردرد و تب خفیف دارد، نشانه هایی که از کوشش بدن برای ایجاد پاسخ ایمنی و یادگیری نحوه دفاع از خود در برابر ویروس کرونا حکایت دارد.

آیا واکسن کرونا بر عادت ماهانه زنان اثر می گذارد؟

اما هزاران زن در آمریکا تصور می نمایند احتمالاً بعد از دریافت واکسن کرونا عوارض دیگری داشته اند که کارشناسان درباره آن ها هشدار نداده اند: بروز تغییرات غیر منتظره در چرخه های قاعدگی. گرچه بسیاری از محققان و متخصصان بیماری های زنان می گویند هنوز ارتباط سببی میان واکسن کرونا و تغییرات گزارش شده مشاهده نشده، اما این گفته آن ها نگرانی بعضی زنان را رفع نساخته است. از سویی دیگر، دانشمندان تا به امروز داده زیادی هم در خصوص اینکه آیا یا چگونه ممکن است واکسن کرونا بر عادت ماهانه زنان اثر بگذارد، جمع آوری ننموده اند.

تجربیات شخصی زنان از این تغییرات، هر چند زیاد، برای اثبات تأثیرگذار بودن واکسن بر چرخه های قاعدگی کافی نیست. یک چرخه قاعدگی سالم، فرآیند هورمونی پیچیده ای است که می تواند از فردی به فردی دیگر و در هر ماه بسیار متفاوت باشد. عوامل زیادی هم بر این فرآیند تأثیر می گذارد. مثلاً فشارهای روانی می تواند شدت خونریزی را کم یا زیاد کند و مصرف دارو هم می تواند همین تأثیر را داشته باشد.

سازمان غذا و دارو ایالات متحده آمریکا و هر سه فراوری نماینده واکسن کرونا که مجوز استفاده اضطراری از فراوریات خود در آمریکا را دریافت نموده اند، می گویند هیچ شواهد و مدارکی که نشان دهد این واکسن ها باعث به هم ریختن عادت ماهانه می گردد، مشاهده ننموده اند، چه رسد به اینکه مشکلاتی در پریود یا باروری زنان ایجاد کند. کالج متخصصان زنان و زایمان آمریکا می گوید از گزارشات مطرح شده باخبر است اما دریافت واکسن به شدت توصیه می گردد و علتی ندارد برای کار واکسیناسیون بر اساس عادت ماهانه یا دیگر مسائل مربوط به قاعدگی برنامه ریزی گردد.

با این حال، توجه و نگرانی روزافزون زنان نسبت به این مسأله، نمایانگر ضعفی است که در نحوه انجام تحقیقات بالینی بر روی واکسن های کرونا وجود دارد. مانند بسیاری از دیگر آزمایشات انجام شده بر روی واکسن ها، در مطالعات اولیه درباره ویروس کرونا، جز بارداری، چندان به مسأله بهداشت باروری پرداخته نشد.

حالا بعضی محققان معتقدند همین کم کاری باعث شک و تردید در مردم می گردد و این تصور را به وجود می آورد که در آزمایش های بالینی سلامت آن ها در نظر گرفته نشده بود.

اما سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری ها در ایالات متحده آمریکا اعلام نموده در حال آنالیز دقیق تر گزارشات مطرح شده است تا ببیند امکان تشخیص اثر احتمالی واکسن کرونا بر عادت ماهانه زنان وجود دارد یا خیر.

هر گونه تغییری در چرخه های قاعدگی کوتاه مدت به نظر می رسد

محققانی که آنالیز آثار واکسن کرونا بر چرخه های قاعدگی را شروع نموده اند می گویند گزارشات مطرح شده از سوی زنان معمولاً از کوتاه مدت بودن اختلالات اتفاق افتاده در عادت ماهانه آنان حکایت دارد.

اغلب زنان گفته اند بعد از دریافت واکسن دچار خونریزی های شدید یا خونریزی در زمان پیش بینی نشده ای از چرخه قاعدگی خود شدند.

از سویی دیگر بعضی محققان می گویند حتی در صورت جزئی و کوتاه مدت بودن اختلالات اتفاق افتاده، زنان حق دارند بدانند که دریافت واکسن ممکن است به طور موقت چرخه قاعدگی آن ها تغییر دهد.

مغفول ماندن یک عارضه جانبی علتی برای نگرانی نیست

با این حال، بعضی محققان معتقدند تعداد گزارشات مطرح شده در برابر ده ها میلیون نفری که واکسن های کرونا را دریافت نموده اند اندک محسوب می گردد و اغلب زنان از جمله آن هایی که در آزمایشات بالینی مرتبط با ساخت واکسن کرونا شرکت داشتند هیچ تغییری در عادت ماهانه خود تجربه ننموده اند. به گفته آن ها مغفول ماندن عارضه جانبی ای همانند تغییر چرخه های قاعدگی علتی برای نگرانی نیست چرا که دانشمندان همه عوارض جانبی واقعاً خطرناک واکسن کرونا را شناسایی نموده اند و اگر تغییر در عادت ماهانه منجر به بیمار یا بستری شدن می شد، از این مشکل غافل نمی ماندند.

محققان می گویند علت مغفول ماندن تغییرات چرخه قاعدگی بر اثر واکسن کرونا این است که در آزمایش های بالینی از شرکت نمایندگان تنها در خصوص عوارضی مانند سردرد یا درد بازو سؤال می گردد نه شرایط عادت ماهانه آن ها.

به این ترتیب داده ای در این خصوص جمع آوری نمی گردد و محققان از چنین اختلالات جزئی بی خبر می مانند.

چرا انجام چنین تحقیقی سخت است؟

اساساً اثبات اینکه ممکن است واکسن کرونا اختلالی جزئی در چرخه های قاعدگی ایجاد کند سخت است چون عادت ماهانه از فرد به فرد و از چرخه به چرخه بسیار متغیر است.

به گفته محققان، مطالعه بر روی چرخه های قاعدگی به خودی خودی بسیار سخت است چون عوامل زیادی ممکن است روی آن اثر بگذارد.

عواملی مانند فشارهای روانی یا یک بیماری جزئی می تواند مدت عادت ماهانه یا مقدار خونریزی را تغییر دهد. به علاوه، هر کس تعریف خود را خونریزی شدید دارد.

سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری ها در ایالات متحده مطالعه بر روی این موضوع را شروع نموده، گرچه اطلاعات دقیق تری در خصوص این پژوهش ارائه نشده است.

با این حال، بعضی محققان معتقدند حتی اگر نتوان جوابی برای این سؤال پیدا کرد هم در آزمایشات بالینی آینده درباره داروها و واکسن ها باید به مشکلاتی نظیر آثار آن ها بر چرخه های قاعدگی پرداخته گردد، چرا که وقتی نتوانید به این سؤال ها پاسخ دهید، مجبور می شوید از مردم بخواهید حرف هایتان را بی علت باور نمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1865

به "آیا واکسن کرونا بر عادت ماهانه زنان اثر می گذارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا واکسن کرونا بر عادت ماهانه زنان اثر می گذارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید