آژانس اتمی: ایران 17.6 کیلوگرم اورانیوم 20 درصد فراوری نموده است

به گزارش مجله گیتی رو، به گزارش خبرنگاران، خبرگزاری رویترز امروز سه شنبه گفت که آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی شروع غنی سازی اورانیوم 20 درصدی در ایران را تأیید کرد.

آژانس اتمی: ایران 17.6 کیلوگرم اورانیوم 20 درصد فراوری نموده است

به گزارش الجزیره، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی درباره راستی آزمایی اجرای برجام که معمولا 10 روز تا یک هفته پیش از برگزاری نشست فصلی شورای حکام آماده و برای مطالعه در اختیار کشورهای عضو قرار می گیرد، از احتمال وجود مواد اعلام نشده در سایت تورقوز آباد ابراز نگرانی کرد!

در این گزارش ادعا شده است: نگران احتمال وجود مواد اعلام نشده از سوی ایران در سایت تورقوزآباد هستیم!

گزارش مذکور در ادامه مدعی است: ایران از زمان شروع غنی سازی 20 درصدی تا 16 فوریه (سه شنبه هفته پیش، 28 بهمن ) 17.6 کیلوگرم اورانیوم 20 درصد فراوری نموده است. ایران همچنین در تأسیسات زیرزمینی سایت نطنز دو آبشار از سانتریفیوژهای پیشرفته IR-2M نصب نموده و به یکی از آن ها گاز تزریق نموده است.

بر اساس اعلام شبکه تلویزیونی رویترز، این گزارش در ادامه می افزاید: ایران میخواهد 6 آبشار دیگر از سانتریفیوژهای پیشرفته IR-2M را نیز در نطنز نصب کند. تهران همچنین برای فراوری اورانیوم 20 درصد در تأسیسات فردو نیز 2 آبشار از سانتریفیوژهای IR-6 نصب می نماید.

آژانس در گزارش مذکور اضافه نمود که میزان کل ذخائر اورانیوم غنی شده ایران 2967.8 کیلوگرم است که 524.9 کیلوگرم نسبت به 3 ماه گذشته افزایش یافته است.

لازم به ذکر است که آژانس بین المللی انرژی اتمی از زمان اجرای برجام هر 3 ماه یک بار از فرایند اجرای برجام و تعهدات مرتبط با فعالیت ها و تاسیسات هسته ای ایران گزارشی را ارایه می نماید.

نشست آینده شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار است هفته آینده به صورت مجازی در وین برگزار گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 فروردین 1400 بروزرسانی: 8 فروردین 1400 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1606

به "آژانس اتمی: ایران 17.6 کیلوگرم اورانیوم 20 درصد فراوری نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس اتمی: ایران 17.6 کیلوگرم اورانیوم 20 درصد فراوری نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید