شروع اصلاح تعرفه های دفاتر پیشخوان شهرسازی، ایجاد زون فناوری در محدوده دانشگاه فردوسی

به گزارش مجله گیتی رو، خبرنگاران/خراسان رضوی رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مشهد گفت: پس از گذشت حدود 9 سال، اصلاح تعرفه های خدمات دفاتر پیشخوان شهرسازی اجرایی و در گام نخست تعرفه خدمات نقشه برداری به روز شد.

شروع اصلاح تعرفه های دفاتر پیشخوان شهرسازی، ایجاد زون فناوری در محدوده دانشگاه فردوسی

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در استرالیا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، محمدهادی مهدی نیا در حاشیه یکصد و هفتاد و یکمین جلسه کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مشهد به تشریح دستورکارهای این نشست پرداخت و اظهارکرد: در ابتدای این جلسه موضوع بهای اصلاحی خدمات آیین نامه اجرایی برونسپاری خدمات (تبصره 20 مصوبه بودجه سال 99 شهرداری) مورد بحث و آنالیز نهاده شد.

مهدی نیا با بیان اینکه از سال 91 تعرفه های خدمات دفاتر پیشخوان شهرسازی اصلاح نشده بود و همین امر نارضایتی بسیاری را به همراه داشت، گفت: از ابتدای فعالیت شورای پنجم تا به امروز چندین جلسه و نشست مشترک در قالب های مختلف با نمایندگان دفاتر برگزار کردیم و خوشبختانه سال جاری راه حلی برای اصلاح این تعرفه ها، وفق تبصره 20، شکل گرفت.

وی در ادامه اضافه نمود: امروز و در جلسه مشترک کمیسیون شهرسازی و معماری با کمیسیون بودجه، درباره تعرفه های بازدید و نقشه برداری صحبت شد.

مهدی نیا اعلام نمود: در بحث تعرفه بازدید، با توجه به اینکه بعضی موارد با کارشناسان حدنگار مشترک بود، قرار شد جلسات مشترک دیگری شهرداری با این کارشناسان و نظام مهندسی و ثبت اسناد برگزار کند و سپس در کمیسیون مشترک تصمیم گیری گردد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مشهد درخصوص تعرفه نقشه برداری شهرداری گفت: این تعرفه ها اصلاح شد و مورد تصویب نهاده شد که به زودی به شهرداری ارسال می گردد تا ملاک عمل قرار گیرد.

مهدی نیا توضیح داد: در گام نخست اصلاح این دو تعرفه در دستورکار نهاده شده و سایر تعرفه ها نیز در دست اقدام شهرداری است که به فراخور، لایحه آن به کمیسیون شهرسازی و معماری ارسال می گردد و مورد آنالیز قرار خواهد گرفت.

مهدی نیا با بیان اینکه دستورکار دوم به ارائه گزارش شهرداری مشهد درباره اراضی 27 گانه آستان قدس رضوی که درصدد دریافت پروانه هستند اختصاص پیدا کرد، گفت: در این زمینه دغدغه ها و سوال هایی مطرح بود که آیا این اراضی جزو اراضی باغی آستان قدس هستند؟ شرایط آنها در طرح های شهری پیشین، طرح جامع و طرح تفصیلی کنونی چگونه بوده و چه کاربری برای آنها درنظر گرفته شده است؟ و چندین سوال دیگر.

وی اضافه نمود: برهمین اساس مقرر شد شهرداری گزارش مفصل تری را به تفکیک پلاک برای هر قطعه از زمین ها تهیه و به کمیسیون شهرسازی و معماری ارائه دهد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مشهد از آنالیز نحوه محاسبات عوارض بر افزایش بهره برداری اعیان یا همان تجاری در این جلسه خبرداد و گفت: نحوه محاسبه میزان افزایش بهره برداری اعیان در بحث تجاری ها سال گذشته توسط شهرداری سیستمی شده بود ولی این فرآیند ایرادات و اشکالاتی را به همراه داشت که در بعضی نقاط محاسبات کمتر و یا بیشتر از بهای تجاری واقعی بود.

مهدی نیا با بیان اینکه در این جلسه مقرر شد شهرداری اصلاحات لازمه درخصوص نحوه محاسبه را ارائه دهد، اظهارکرد: شورای پنجم شهر مشهد از ابتدای فعالیت خود پیوسته به دنبال تحقق شهر هوشمند بوده و این مهم را به عنوان یکی از شعارهای اصلی خود مطرح نموده است تا در حوزه محاسبات و اعلام ضوابط حتی المقدور مکانیزم ها سیستمی باشند و عامل انسانی در این زمینه حذف گردد.

وی اضافه نمود: به همین دلیل، در حوزه های مختلفی چون هیات های فنی، هیات های پارکینگ و نحوه محاسبه افزایش بهره برداری اعیان سیاست ما حذف عامل انسانی و پیشبرد امور برپایه فرآیندهای سیستمی و سیستم یکپارچه شهرسازی بوده که در بعضی از این موارد اهداف محقق شده است.

مهدی نیا با بیان اینکه ایجاد زون و ناحیه فناوری و نوآوری شهر مشهد دستورکار آخر امروز جلسه کمیسیون شهرسازی و معماری بود، گفت: کارخانه نوآوری در محل قدیم کارخانه کوکا در حال احداث است و ظرف چندماه به بهره برداری خواهد رسید؛ برهمین اساس، با توجه به همجواری با دانشگاه فردوسی، این محدوده قطب علمی و فناوری مشهد خواهد شد.

وی اعلام نمود: مشابه چنین پهنه هایی را در عرصه بین المللی همچون silicon valley و در کشورهای غربی و ... شاهدیم، ضمن اینکه در تهران هم با همکاری شهرداری و دانشگاه شریف، زون فناوری در طرشت شکل گرفته است.

مهدی نیا گفت: برهمین اساس، شهرداری مشهد با توجه به نزدیک بودن زمان بهره برداری از کارخانه نوآوری و همجواری آن با دانشگاه فردوسی به عنوان قطب علمی شرق کشور، بدنبال ایجاد زون فناوری در بافت پیرامونی این دو کاربری عظیم و مستعد است.

وی اضافه نمود: کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مشهد از منظر تخصصی خود این لایحه را آنالیز خواهد نمود. کار، کار مبارکی است ولی دغدغه ها و نکاتی از منظر شهرسازی در این خصوص وجود دارد که باید مدنظر قرار گیرد.

مهدی نیا اعلام نمود: بافت پیرامون این زون، بافت ارزشمند مسکونی است و حتی المقدور حوزه سکونت نباید لطمه بخورد و آرامش این بخش خدشه دار گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 آبان 1399 بروزرسانی: 4 آبان 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1297

به "شروع اصلاح تعرفه های دفاتر پیشخوان شهرسازی، ایجاد زون فناوری در محدوده دانشگاه فردوسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع اصلاح تعرفه های دفاتر پیشخوان شهرسازی، ایجاد زون فناوری در محدوده دانشگاه فردوسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید